خانه / آموزشی / شماری از هنرمندان منطقه سیستان از سایت جهانی شهرسوخته دیدن کردند

شماری از هنرمندان منطقه سیستان از سایت جهانی شهرسوخته دیدن کردندبه گزارش ایرنا رئیس انجمن شعر آزاد سرو زابل در حاشیه این اردو در گفت و گو با خبرنگار ایرنا برپایی اردوهای فرهنگی و تفریحی با حضور تمام طیف های هنری منطقه را یکی از اهداف این انجمن ذکر کرد.
داود مختاری افزود: اردوی فرهنگی و تفریحی شهرسوخته با همکاری پایگاه جهانی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بسیج هنرمندان، دانشگاه زابل و انجمن شعر آزاد سرو با حضور 100 نفر از هنرمندان منطقه به مدت یک روز برگزار شد.
وی اظهارداشت: در این اردو که یکی از کارشناسان با سابقه میراث فرهنگی منطقه سیستان حضور داشت در رابطه با سایت جهانی شهرسوخته، قلعه تاریخی رستم و قلعه مچی توضیحاتی را برای هنرمندان ارائه کرد.
وی تاکید کرد: معرفی هر چه بیشتر غنای فرهنگی، تمدن و تاریخ منطقه سیستان توسط کارشناسان سبب معرفی آن به نسل نوجوان و جوان در حوزه هنر می شود.
وی تصریح کرد: همچنین شاهنامه خوانی، شعرخوانی، نقالی شاهنامه و موسیقی در موزه سایت جهانی شهرسوخته برگزار شد.
مختاری با بیان اینکه انجمن شعر آزاد سرو سیستان از سال 70 تاکنون در شهرستان زابل فعالیت می کند گفت: نشست های هفتگی انجمن شعر آزاد سرو سیستان با نقد و بررسی اعضای این انجمن برگزار می شود.
به گزارش ایرنا شهرسوخته سیستان و بلوچستان به عنوان پیشرفته ترین شهر جهان قدیم مهد نخستین های جهان «نخستین جراحی جمجه، نخستین انیمیشن، نخستین چشم مصنوعی، نخستین شبکه فاضلاب شهری، نخستین تخته نرد جهان و صدها اثر منحصر به فرد» با بیش از پنج هزار سال قدمت همواره به ویژه در سال 96که «سیستان و بلوچستان مقصد گردشگری ناشناخته ایرانیان» نامگذاری شده، آماده پذیرایی از گردشگران است.
سیستان و بلوچستان با پیشینه ای غنی در تاریخ و تمدن ایرانی و اسلامی امسال نیز فرصتی مطلوب را فراروی میهمانان و مسافران قرار داده تا با سفر به این دیار پر رمز و راز و ناشناخته و آشنا شدن با زیباییها و ظرفیت های منحصر به فرد گردشگری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن، خاطره های ماندگار را با خود به ارمغان برند.
سرزمین کهن سیستان و بلوچستان از تالاب بین المللی هامون در شمال تا پهن دشت نیلگون دریای عمان در جنوب این استان از بهترین خلقت های خداوند برخوردار است، اینجا سرزمین آب، آفتاب، باد و آینه و دیار نخل های راست قامت، بلند همت و کوتاه آرزو است، در این سرزمین ریگ های تفتیده در شکوه انوار طلایی خورشید، پای می کوبند و جان به خنکای نسیم شب های با صفا می سپارند.
در میان صدها اثر و محوطه باستانی و تاریخی سیستان و بلوچستان شهرسوخته خودنمایی می کند، این اثر باستانی نام بقایای دولت شهری باستانی در ایران است که در 56 کیلومتری زابل و در حاشیه جاده زابل – زاهدان در جنوب شرق ایران و در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است این شهر بر روی آبرفت های مصب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون و در ساحل آن رودخانه و دریاچه بنا شده بود.
مطالعه و بررسی بقایای این شهر نشان دهنده سیر تحول علوم و فنون مختلف در فلات ایران است به طوری که باستان شناسی، جامعه شناسی، تجارت، بازرگانی و مبادلات بین المللی، تاریخ تحول ادیان در دوره های پیش از تاریخ و تاریخی، تاریخ شهرنشینی و شهرسازی، سیر تحول معماری و هنرها و فنون سنتی، تاریخ آغاز نگارش، تاریخ پزشکی و علوم وابسته، جانور شناسی، تغذیه، کشاورزی، دامداری، حشره شناسی، گیاه شناسی، زمین شناسی، فلزگری، جواهر سازی، بافندگی و خراطی تنها بخشی از فنون و هنرهای قابل مطالعه در بقایای شهر سوخته است.
آثار کهن ترین نمونه جراحی، کهن ترین نمونه پارچه های موجود، کهن ترین اثر معرق کاری و کهن ترین نمونه های زیره، گشنیز و پسته وحشی از جمله اطلاعات و داده های به دست آمده در شهر سوخته است.
بر مبنای یافته های باستان شناسان شهرسوخته 280 هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می دهد که این شهر دارای پنج قسمت اساسی شامل بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر، بخش های مرکزی، منطقه صنعتی، بناهای یادمانی و گورستان است که به صورت تپه های متوالی و چسبیده به هم واقع شده اند.
7317**3213 خبرنگار: حامد غلامی **انتشاردهنده: اکبر نوریانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

نماینده مجلس: دلیل مشکلات جامعه غفلت از آموزش و پرورش است

به گزارش ایرنا محمدرضا امیرحسنخانی روز دوشنبه در آیین کلنگ …

پاسخ دهید