خانه / آموزشی / هاشمی امیدوار برای جامعه هم مایه امید بود/عامل وقایع اخیر در جامعه پمپاژ یاس بود

هاشمی امیدوار برای جامعه هم مایه امید بود/عامل وقایع اخیر در جامعه پمپاژ یاس بودبه گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، آیت الله سیدحسن خمینی روز سه شنبه در نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: سخن گفتن درباره این شخصیت بزرگوار، سهل و ممتنع است.
وی ادامه داد: دوست و دشمن به این اذعان داشتند در شرایط توفان زا وجود آقای هاشمی یک لنگر مطمئن است و برای جامعه امیدساز بود؛ همین که مردم احساس می کردند در جامعه فردی به نام هاشمی وجود دارد فکر می کردند در مواقع حساس و خطر کسی وجود دارد که می تواند امیدبخش باشد.
نوه امام راحل (ره) گفت: هاشمی از کشور ما رفته اما امید نباید برود؛ رهبر انقلاب امروز یکی از بزرگترین کانون های امید در جامعه است اگر هاشمی یک نقطه امید رفت باید همواره تلاش کنیم این کانون امید از جامعه ما نرود.
سیدحسن خمینی اظهارکرد: درس بزرگ هاشمی برای جامعه این بود که به آنچه می اندیشیم، اعتماد داشته باشیم و اینکه در این جامعه بیشتر و بیشتر باید کار کرد؛ جامعه ما روزهای بزرگی را پیش رو دارد همه ما باید فردای این جامعه خودمان آبرو، جان، مال و هر چه لازم شد را فدا کنیم اما امیدمان را از دست ندهیم.
وی افزود: برای برون رفت از هر نقطه تاریک در جامعه به امید نیاز داریم و رسانه ها و به ویژه رسانه ملی باید بیش از همه امیدافزا باشند.
یادگار امام راحل (ره) یکی از وجوه ممتاز شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی و یکی از امهات صفت ایشان را امید دانست و گفت: تمام وجود هاشمی امید بود و در هیچ شرایطی امید به آینده را از دست نمی داد و این به قدری در ایشان پررنگ بود به گونه ای که با او شوخی می کردند که اگر او را الان بخواهند سمت زندان ببرند می گوید الان مسیر ماشین تغییر می کند و به سمتی دیگر می رود.
خمینی با بیان اینکه امید در وجود آیت الله هاشمی سه منشاء امید به خدا، اطمینان به فهم مردم و اطمینان به راه و روش خودش داشت، گفت: هاشمی به خدا خوش بین بود و به شدت این صفت را در وجود امام دیدیم و شنیدیم چون همیشه اعتقاد داشتند «ان تنصرالله ینصرکم».
وی درباره منشاء دوم امید آیت الله هاشمی رفسنجانی یعنی امید به فهم مردم، اظهار کرد: مطمئن بود که نمی توان برای همیشه مردم را گول زد چون او به خرد جمعی اطمینان داشت و هاشمی همیشه باور داشت آنچه می گوید و روشی که عمل می کند، درست است.
سید حسن خمینی یادآور شد: هیچوقت از ایشان (آیت الله هاشمی) ندیدم که بگوید حرف هایی که قبلا زدم تغییر نکرده اما در دوره زمان چیزی که می گفت بین خود و خدای خود حجت داشت و این سه با هم امیدی را برای هاشمی پدید آورد که مجموعه جامعه اشتباه نمی کند، وعده خداوند و همینطور راه ما درست است.

**وقایع اخیر در جامعه به دلیل پمپاژ یاس رخ داد
نوه بنیانگذار انقلاب اسلامی، امید را همه هویت یک حرکت رو به جلو دانست و افزود: اگر جای امید، یاس بنشیند شک نکنید درجا می زنیم یا به نخوت می رسیم یا به خشونت و شورش.
وی تاکید کرد: آنچه اخیرا در جامعه شاهد بودیم فکر می کنم علت آن، پمپاژ یاس در جامعه بود اکر جامعه ای نسبت به آینده خود امیدوار باشد با خشونت رفتار نمی کند برای نشاط جامعه، لازم است جامعه امیدوار باشد.
وی با طرح این پرسش که برای اینکه در یک جامعه امید باشد چه باید کرد، گفت: برای ایجاد امید در جامعه به یک مجموعه عوامل عینی و ذهنی امیدساز نیاز داریم؛ عینی یعنی انتخاب کردن، قابل تحقق است و موانع در مسیری که انتخاب کردن، وجود ندارد و توسط رسانه های متفاوت به جامعه، یاس پمپاژ نشود.
رئیس مرکز حفظ و نشر آثار و ارزش های امام راحل (ره) افزود: یکی از عواملی ذهنی امید، وجود کانون هایی است که مردم آنها را سکانداران مواقع بحرانی بدانند اگر توفانی به وجود آمد بدانند کشتی وجود دارد که می تواند آنان را از این توفان سهمگین برهاند.
وی در بخشی از سخنانش به ارتباط صمیمانه آیت الله هاشمی با بیت امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: هاشمی به من لطف پدرانه داشت و ارتباطی میان ما در سال‌های اخیر ایجاد شده بود و در انتخابات سال ٨٤ و خبرگان رهبری با او بودم.
سید حسن خمینی با اشاره به سخنان حجت‌الاسلام سید مهدی طباطبایی مبنی بر اینکه آیت الله هاشمی سزاوار تهمت و افترا نبود، اظهار کرد: سخنان آیت‌الله طباطبایی دردهایی را مضاعف کرد، یک سال از فراق مرحوم هاشمی گذشت و حوادث بسیار بزرگی پشت سر گذاشتیم.
به گزارش ایرنا، نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز، 19 دی ماه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، خانواده مرحوم هاشمی رفسنجانی، بیژن زنگنه وزیر نفت، محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید، سید محمود علوی وزیر اطلاعات، محمود واعظی رییس دفتر رییس‌جمهوری، معصومه ابتکار معاون رییس‌جمهوری در امور زنان و خانواده، علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و جمعی دیگر از مقامات و مسئولان کشوری و لشگری گشایش یافت.
اجتمام**٧٣٢٩**1055
خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

جشنواره داستان نویسی بلوطیکا ایذه برگزار شد

حسین محمدی جمعه در ‌گفت و ‌گو با خبرنگار ایرنا …

پاسخ دهید