خانه / آموزشی / وزیر ارشاد: هشت سال دفاع مقدس فرصت جهش های معنوی بود

وزیر ارشاد: هشت سال دفاع مقدس فرصت جهش های معنوی بودبه گزارش گروه فرهنگی ایرنا، سیدعباس صالحی روز دوشنبه در همایش سراسری مدیران بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، افزود: کشور ما در طول تاریخ چهارراه نبردهای مختلف بوده ولی اینکه چرا هشت سال دفاع مقدس چنین جایگاهی در طول تاریخ ما پیدا می کند به دلایل مختلفی باز می گردد که وجوه تمایز آن محسوب می شود.
وی تصریح کرد: اولین دلیل که هشت سال دفاع مقدس را نسبت به دیگر جنگ های تاریخی ایران متمایز می کند، حضور قابل توجه و گسترده انسان های صالح، متقی و با معنویت ویژه است. این هشت سال ، مدرسه و دانشگاه معرفت، عرفان و دینداری بوده است. همیشه در طول تاریخ انسان های صالح و کامل وجود داشته اند اما تراکم و تکثر آن ها در یک مقطع تاریخی به صورت انباشته و انبوه کمتر بوده است.
صالحی افزود: جوانان، نوجوانان، کهنسالان و اقشار مختلف اجتماعی به این میدان آمدند و کلاس های عرفان، معرفت و اخلاق را در آنجا پله پله طی کردند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دومین دلیل تمایز هشت سال دفاع مقدس نسبت به دیگر دوره های تاریخی کشور را گستره جمعیتی، قشربندی و جغرافیایی آن دانست.
وی تصریح کرد: هیچ دوره تاریخی با این گستره جمعیتی برای دفاع از کشور مواجه نبوده است. در دوران هشت سال دفاع مقدس همه قشرها با طبقات اجتماعی فقیر و غنی و با ادیان و مذاهب مختلف به دفاع از کشور پرداختند.
صالحی در ادامه گفت: اگر بخواهیم ایران دهه ٦٠ را بشناسیم می توان از دریچه دفاع مقدس آن را شناخت.
عضو کابینه دوازدهم با اشاره به بازدید خود از نمایشگاه آثار دفاع مقدس افزود: با توجه به وصیت بسیاری از شهیدان که در این نمایشگاه در معرض دید بود می توان به نوعی از مردم شناسی و فرهنگ شناسی این دوران دست یافت. از این رو هشت سال دفاع مقدس صرفا مدرسه دینداری نیست بلکه محلی برای مردم شناسی و فرهنگ شناسی نیز محسوب می شود.
وی پایداری ملی را دیگر وجه تمایز هشت سال دفاع مقدس نسبت به سایر دوران تاریخی ایران برشمرد و گفت: جامعه ایران در طول این هشت سال با وجود همه گستره اجتماعی، پایداری خاصی را به شکل های مختلف از خود نشان داد. فرهنگ پایداری ملی در مقابل تهدیدها و تجاوز همه جانبه دشمنان خارجی مولفه ای است که ما در طول تاریخ ایران سراغ نداریم. همه ایران در این مدت درگیر جنگ و در عین حال پایدار بودند.
صالحی افزود: مقاومت ملی وجه تمایز دیگر این دوران است. در هشت سال دفاع مقدس درس های زیادی آموختیم که می توانیم در قالب مقاومت ملی آن ها را منتقل کنیم.
وی با اشاره به سبک خاص مدیریت هشت سال دفاع مقدس گفت: مدل مدیریت اجتماعی کشور در طول این هشت سال به نحوی بود که هم در پشت جبهه های جنگ و هم در متن جنگ مدیریت جهادی را تجربه کردیم.
صالحی در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت منابع هویتی در جامعه افزود: منابع طبیعی هم دارای اهمیت هستند ولی به مرور زمان وقتی که مصرف می شود کاهش می یابد ولی منابع هویتی نه تنها با استفاده و مصرف کاهش نمی یابند بلکه در آن ها توان افزایی نیز پدید می آید.
وی با اشاره به تولید آثار حوزه دفاع مقدس بر تبدیل سازی آن به عنوان هویت اجتماعی تاکید کرد و گفت: باید به این نکته توجه داشت که چگونه می توان این آثار را به زبان هنر و ادبیات که زبانی ماندگار است تبدیل کرد.
صالحی افزود: باید از طریق خلاقیت های موثر و جذاب در قالب هنر و ادبیات بتوانیم آثار دفاع مقدس را از فضای سنگین و سخت که متعلق به گذشته است به فضای نرم و معاصر و آینده تبدیل کنیم. امروزه از نسل سوم هم عبور کرده ایم و به نسل چهارم و پنجم رسیده ایم که با فاصله نسلی مواجه شده ایم. فرزندان ما خاطراتی را از هشت سال دفاع مقدس دیده و شنیده اند، ولی نسل های چهارم و پنجم با نسل های شفاهی گذشته ارتباط برقرار نکرده اند بنابراین باید زبان این نسل را شناخت و ارتباط با این نسل را دنبال کرد.
وی گفت: باید به این نکته نیز توجه داشت که چگونه می توانیم دفاع مقدس را تبدیل به اسطوره جهانی کنیم. دفاع مقدس را نباید درون جغرافیایی نگه داشت و باید آن را به خارج از مرزها منتقل کرد به طوری که وقتی در مناطق مختلف جهان از مسلمان و غیر مسلمان با این موضوع مواجه می شوند با آن ارتباط انسانی برقرار کنند.
صالحی در عین حال تصریح کرد: ابراز مفاهیم ارزش های دفاع مقدس و نحوه انتقال آن در یک ترجمه جهانی از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی در پایان گفت: انقلاب های بزرگی در جهان بوده اند که قابلیت جهانی شدن از طریق ادبیات، فیلم و آثار مستندنگارانه را داشته اند و دفاع مقدس ما نیز مولفه های بسیاری دارد که می تواند قابلیت جهانی شدن را پیدا کند.
پیش از این نشست، صالحی از بخش های مختلف نمایشگاه عملکرد و دستاوردهای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس بازدید کرد و در جریان این بازدید از اولین کتاب با خط بریل در حوزه دفاع مقدس، پروانه نشر کتاب معبر، نرم افزار مجازی سرای طبس، کتاب این خط جاده ها، صفحه زبان اردو خبرگزاری دفاع مقدس، اپلیکیشن مدافعان حرم و پوستر هفدهمین دوره کتاب دفاع مقدس رونمایی کرد.
همایش سراسری مدیران بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس صبح دوشنبه در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد. نمایشگاه دستاوردهای بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس نیز در باغ موزه دفاع مقدس برپا شد.
فراهنگ**9246**1823 خبرنگار: علیرضا مرادی ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

استاندار: چهارمحال و بختیاری با کمبود 700 معلم مواجه خواهد شد

به گزارش ایرنا، اقبال عباسی عصر شنبه در شورای آموزش …

پاسخ دهید