خانه / آموزشی / امام جمعه موقت اهواز: تعطیل شدن طرح کشاورزی رهبری از تبعات انتقال آب خوزستان است

امام جمعه موقت اهواز: تعطیل شدن طرح کشاورزی رهبری از تبعات انتقال آب خوزستان استبه گزارش ایرنا آیت ا… محسن حیدری در خطبه های نماز جمعه این هفته اهواز در مصلای مهدیه امام خمینی (ره) این شهر اظهار کرد: مهاجرت بی رویه وگسترده روستاییان به مناطق حاشیه نشین، افزوده شدن گرد و غبار و خشکیده شدن تالاب ها و مشکلات امنیتی از دیگر عواقب انتقال آب خوزستان است.
وی افزود: خوزستان جلگه مساعدی است که اگر ایده رهبر معظم انقلاب مبنی بر احیای 2 میلیون هکتار عملی شود خوزستان می تواند 160 میلیون ایرانی را سیر کند و کشور ایران را در مقابل همه مشکلات بیمه کند.
آیت ا… حیدری ادامه داد: آیت ا… موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در خوزستان و برخی نمایندگان مجلس 2 هفته پیش در جلسه شورای اداری خوزستان با حضور معاون اول رییس جمهوری حرکت خوبی انجام دادند.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: امام جمعه ما مسایل مهمی را در خصوص انتقال آب و پیامدهای وحشتناک آن، بیکاری و تبعیض در استخدام نیروها و مسایل مربوط به نیشکر مطرح کردند که باید حمایت شود.
وی بیان کرد: به تازگی برخی مسئولان از جمله رییس سازمان محیط زیست کشور اظهاراتی غیر کارشناسانه در خصوص آب های خوزستان مطرح کردند و در نامه محرمانه که به رییس جمهوری و مصاحبه با مطبوعات عنوان کردندکه خوزستان آب مازاد زیادی دارد بنابراین اشکالی ندارد که آب آن به جاهای دیگر منتقل شود.
آیت ا… حیدری گفت: از نظر کارشناسان مشخص است این اظهار نظرها غیر کارشناسانه، غیر واقعی و دروغ محض است که یا ناشی از بی اطلاعی و یا نیات دیگری است.
خطیب جمعه اهواز ادامه داد: اگر آب خوزستان اضافه است پس چرا وزارت نیرو تا حالا حاضر نشده مجوز برداشت آب برای 229 هزار هکتار طرح رهبر معظم انقلاب را بدهد و یا چرا سازمان آب و برق به کشاورزان خوزستانی اجازه برداشت آب برای کشاورزی در تابستان نمی دهد؟
وی بیان کرد: چرا بسیاری از نقاط تالاب های هورالعظیم و شادگان خشکیده و 600 هزار هکتار در خوزستان خشکیده و منبع گرد و غبار شده و نخیلات شادگان در حال خشکیده شدن و نخیلات آبادان و خرمشهر در معرض نابودی هستند؟
آیت ا… حیدری گفت: بنا براین حرفی که این مقام مسئول زده غیر مسئولانه است و جا دارد از مردم خوزستان عذرخواهی کند چون توهین به مردم خوزستان بوده است.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: معنا ندارد درحالی که خوزستان مشکل جدی آب دارد برای همه برداشت های قبلی که سازمان محیط زیست در زمان گذشته نمی توانست از جهت قانونی مجوز بدهد ، مجوز صادر کرده است.
وی گفت: آخرین مجوزی که داده شده برداشت 200 میلیون مترمکعب آب از خوزستان و مصرف برای باغات پسته رفسنجان است در حالی که کشاررزان خوزستان به آب نیاز جدی دارند.
آیت ا… حیدری بیان کرد: اینکه برخی مسئولان می گویند آبی که برداشته شده فقط برای مصارف شرب استفاده می شود دروغ محض است و این مسئولان باید توبه کنند.
امام جمعه موقت اهواز افزود: آب هایی که برای مصرف شرب چهار استان لازم است در حدود 400 تا 500 میلون مترمکعب در سال است در حالی که هم اکنون یک میلیارد و 284 میلیون متر مکعب برای کشاورزی و شلتوک و نیز برای صنعت می برند.
وی اظهار کرد: متاسفانه وزارت نیرو به این مسایل اکتفا نکرده و به تازگی طبق اطلاعاتی که از وزارت نیرو رسیده برنامه های خطرناکی برای خوزستان دارند و خواب های وحشتناکی دیده اند.
امام جمعه موقت اهواز گفت: طبق نظر کارشناسان باید از حوضه کارون و دز 18 میلیارد مترمکعب آب برای مصارف شرب و کشاورزی ، محیط زیست، جنگل ها و صنعت به خوزستان وارد شود اما وزارت نیرو می خواهد فقط هشت میلیارد تخصیص دهد و 10 میلیارد را به جاهای دیگر ببرد.
خطیب جمعه اهواز بیان کرد: طبق نظر کارشناسان از کرخه سه میلیارد و 800 میلیون متر مکعب آب باید به خوزستان بیاید در حالی که 2 میلیارد و 200 میلیون متر مکعب اختصاص داده اند.
وی ادامه داد: حوضه هندیجان یک میلیارد و 500 میلیون مترمکعب آب لازم دارد اما وزارت نیرو فقط 565 میلیون مترمکعب تخصیص داده است.
آیت ا… حیدری خاطرنشان کرد: ما از رییس جمهوری می خواهیم جلوی برنامه های وزارت نیرو را بگیرد چون درغیر اینصورت تبعات وحشتناکی به دنبال این سیاست های غلط ایجاد می شود.
خطیب جمعه اهواز گفت: با بصیرت مردم و وحدت در بین نخبگان، مردم و فعالان محیط زیست، هیچ دولت و وزارتی نمی تواند به این اهداف خطرناک برسد.
وی در ادامه خطبه ها، به توطئه جدید آمریکا و صهیونیست ها در زمینه انتقال پایتخت رژیِم اشغالگر به قدس اشاره کرد و گفت: این اقدام سرپوشی بر عجز و شکست های پی در پی آمریکا و صهیونیست ها نسبت به خواب و خیال هایی که در خاورمیانه داشتند بود، و با پیروزی مقاومت اسلامی به شکست مفتضحانه دچار شدند؛ آنها با عکس العمل مردم دنیا روبرو شدند و دیر یا زود پشیمانی خود را اعلام می کنند و نمی توانند به مقاصد شیطانی خود برسند.
آیت ا… حیدری در ادامه اظهار کرد: دنیا باید در مقابل آل سعود جنایتکار بایستد؛ مقاومت انصارا… یمن به جاهای خوبی رسیده و با ساخت موشک با برد یک هزار کیلومتر، ریاض را هدف قرار دادند و 2 سه روز پیش کاخ پادشاه عربستان در ریاض مورد اصابت موشک قرار گرفت.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در ادامه به سالروز تشکیل سپاه حفاظت هواپیمایی اشاره کرد و گفت: این سپاه در سال 1363 به دستور امام خمینی (ره) تشکیل شد و سپاه فرودگاه و سپاه حفاظت هواپیمایی مجاهدات بزرگی انجام دادند و بیش از 133 مورد هواپیما ربایی را خنثی کردند.
وی همچنین نهم دی سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی به فرمان امام خمینی (ره) در سال 1358 گرامی داشت و ابراز امیدواری کرد روزی جشن پایان بیسوادی را داشته باشیم.
3004 / 6037
خبرنگار: خاطره غفاری ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

نماینده مجلس: دلیل مشکلات جامعه غفلت از آموزش و پرورش است

به گزارش ایرنا محمدرضا امیرحسنخانی روز دوشنبه در آیین کلنگ …

پاسخ دهید