خانه / آموزشی / کشف 48 گور باستانی در کاوش های باستانشناسی املش

کشف 48 گور باستانی در کاوش های باستانشناسی املشبه گزارش عصر چهارشنبه ایرنا ، ولی جهانی اظهار کرد: به دلیل اهمیت ژئواستراتژیک و همچنین فقدان اطلاعات تاریخی و باستان‌شناختی کافی از وضعیت این ناحیه و نیز نقش این منطقه در معادلات سیاسی ایران در ادوار اشکانی و ساسانی، در این فصل کاوش‌های باستان‌شناسی، با همکاری مرکز مطالعات ژنتیک نور، پژوهش‌های ژنتیک باستان‌شناسی صورت گرفت.
به گفته این باستان‌شناس در این راستا مطالعات آزمایشگاهی بر روی دی. ان.ای میتوکندریایی (MTDNA) و کروموزوم Y انجام شد.
جهانی هدف از انجام پژوهش‌های ژنتیک باستان‌شناسی را پاسخ‌گویی به پرسش‌هایی از قبیل تعیین سن و جنسیت اشخاص، شناخت بیماری‌های رایج، تعیین منشأ جمعیتی و تخمین میزان و نحوه ارتباطات و مراودات جوامع ساکن در این ناحیه با مناطق همجوار اعلام کرد.
شهرستان املش با مساحت تقریبی 460 کیلومترمربع در75کیلومتری شرق مرکزگیلان واقع شده و به لحاظ اکتشافات باستان شناسی از اهمیت زیادی برخوردار است.
تمدن املش یک حوزهٔ فرهنگی و باستان‌شناسی است که محدوده‌های دیلمان، رانکوه، اشکورعلیا، اشکورشوییل و بخشی از نواحی غرب مازندران را دربر می‌گرفت.
مجموعه بزرگی از مصنوعات باستان‌شناسی به دست آمده از کاوشهای غیرقانونی در دره‌های نزدیک املش در کوه‌های البرز نام املش را بر خود دارند. تاریخ آنها به هزاره دوم قبل از میلاد تا دوره پارتی ساسانی دانسته می‌شود گرچه اشیای موسوم به املش عموماً تاریخی حدود 8 یا 9 قرن قبل از میلاد دارند.
خبرنگار : جهانی **انتشار دهنده: بابایی
7291 /6030انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

رشد تئاتر خراسان رضوی کم نظیر است

به گزارش ایرنا، سعید سرابی چهارشنبه شب در نشست شورای …

پاسخ دهید