خانه / آموزشی / رئیس کتابخانه ملی: دست ما برای گسترش دایره پژوهش باز است

رئیس کتابخانه ملی: دست ما برای گسترش دایره پژوهش باز استبه گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اعضای انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات با اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار و در رابطه با همکاری‌های مشترک بحث و تبادل نظر کردند.
در این دیدار بروجردی با اشاره به اساسنامه این سازمان که مصوب مجلس نیز هست، اظهار کرد: در این اسا‌سنامه ذکر شده که کتابخانه ملی ایران یک نهاد علمی- پژوهشی و آموزشی است بنابراین با این پیشینه دست ما باز است که بتوانیم دایره پژوهش را گسترش دهیم.
وی افزود: قاعدتا بحث ما بیشتر ناظر بر علوم انسانی است منتها دوستانی که تاکنون در کتابخانه کارهای پژوهشی می‌کردند، تنها دو حوزه را خیلی پررنگ دیده‌اند، یکی حوزه تخصصی اسناد و دیگری حوزه کتابخانه.
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به سابقه طولانی خود در این پژوهشگاه ادامه داد: در این مدت بیست و چهار یا پنج ساله که عضو هیئت علمی این پژوهشگاه هستم، کارهایی انجام داده‌ایم که ثمردهی داشته است.
وی اضافه کرد: در این دوران به این نتیجه رسیدم که اصحاب علم ما با جامعه فاصله دارند و تا حدودی با آن بیگانه‌ هستند، برای همین طی برنامه‌ریزی‌هایی، آنها را به دل استان‌ها بردیم، در آنجا نشستی با دانشگاه‌های ذیربط و نهادهای مربوطه در استان‌های مورد نظر و در حوزه مسائل اجتماعی آنها برگزار کردیم.
بروجردی افزود: وقتی ما اساتید و هیئت‌های علمی را به آن مناطق بردیم رویکرد و دیدگاهشان تغییر کرد زیرا دریافتند از این راه بهتر می‌توانند مسئله‌شناسی کنند.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از تجربه مفید دیگری نیز یاد کرد و گفت: وقتی اساتید بازنشسته می‌شوند، فراموش می‌شوند و دیگر کسی با آنها کار ندارد. من در اتاق معرفت در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، این اساتید را دور هم جمع می‌کردم تا آنها بنشینند و باهم گفت وگو کنند. موضوع بحث آنها هم همان چیزی بود که توسط گروه قبل و در استان‌ها مسئله‌شناسی شده بود.
وی ادامه داد: زمانی که من در دوران اصلاحات معاون وزیر کشور بودم، چند ماده قانونی در حوزه مسائل جوانان و زنان به قانون منجر شد که از خروجی همین مباحث بود. البته در آن زمان مبانی قدرت از جمله شورای اجتماعی نیز وجود داشت که ما در آن بحث می‌کردیم و مباحثمان را می‌فرستادیم به دولت و دولت نیز آن را به عنوان یک لایحه به مجلس می‌برد و در نهایت تصویب می‌شد.
به گفته بروجردی، همین‌ها همان چیزی است که در نهایت به فرهنگ‌سازی منجر می‌شود.
وی با اشاره به ساختمان آرشیو ملی عنوان کرد: در این ساختمان فضای خوبی وجود دارد و در حال حاضر نیز چند انجمن از جمله انجمن تاریخ، انجمن زنان پژوهشگر تاریخ، انجمن مطالعات تاریخ و انجمن علوم قرآنی در آنجا اتاق دارند. اگر تعداد این انجمن‌ها زیاد شود ما می‌توانیم سالنی را برای آنها در درنظر بگیریم که جلساتشان را در آنجا برگزار کنند.
همچنین بروجردی با اشاره به موضوع نقد کتاب گفت: شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی سال‌هاست که در پژوهشگاه شکل گرفته، ر آنجا کمیته‌های مختلفی قرار دارد و 1200 استاد نیز در سراسر کشور در این حلقه ارتباطی قرار دارند، البته قرار بر این است که موضوع نقدِ نقد نیز مطرح شود. آخر آذر ماه نیز قرار است جشنواره‌ای برگزار شود و از کتب نقدِ نقد رونمایی شود.
برورجردی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی یک نهاد ملی است اظهار کرد: نباید موضوعات مورد بحث را تنها به شهر تهران محدود کنیم. در سفرهایی که با اعضای هیئت علمی در استان‌ها داشتم، متوجه شدیم مسائل استان‌ها بسیار متفاوت‌تر از چیزی است که در ذهن ما می‌گذرد بنابر این نمی‌شود یک نسخه واحد برای تمام استان‌ها پیچید زیرا مسائل در هر استان که به ویژه در حوزه فرهنگ با یکدیگر متفاوت است.

**غنی ترین آرشیو نشریات در کتابخانه ملی
معاون کتابخانه ملی ایران هم با اشاره به وظایف کتابخانه گفت: ما شاید بتوانیم تسهیلاتی برای عضویت اعضای انجمن در نظر بگیریم و امکانات مطالعاتی بهتری در اختیار آنها قرار دهیم.
غلامرضا امیرخانی افزود: غنی‌ترین آرشیو نشریات و مطبوعات در کتابخانه ملی قرار دارد و طبیعی است که بحث نشریات و تولید محتوا به ویژه در حوزه ارتباطات در اینجا کاربرد زیادی دارد، هرچیزی که به مطبوعات و تاریخ مطبوعات اشاره داشته باشد به وظیفه ذاتی ما نیز برمی‌گردد. اگر کتاب‌هایی هم در این حوزه تالیف شود، کتابخانه ملی می‌تواند آنها را چاپ کند.
وی با تاکید بر صحبت‌های رئیس سازمان در حوزه نقد کتاب تصریح کرد: علاوه بر تشکیلاتی که در پژوهشگاه و همچنین خانه کتاب در این رابطه وجود دارد، می‌توان گفت که بهترین مکان برای این موضوع کتابخانه ملی ایران است و در حال حاضر نیز روزانه در اینجا جلسات نقد کتاب برگزار می‌شود.
به گفته امیرخانی، منابعی در کتابخانه ملی وجود دارد که تا حدی مغفول مانده‌اند.
وی با اشاره به امکانات موجود در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: در کتابخانه ملی سرای پژوهش را داریم که اتاق‌های آن برای چند ماه در اختیار محققان قرار می‌گیرد. البته همچنان مشکل کمبود فضا را حس می‌کنیم و شاید بتوانیم با رایزنی اتاقی را در ساختمان آرشیو ملی برای انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات در نظر بگیریم و از فضای آنجا نیز استفاده کنیم.
در ادامه این نشست اساتید حوزه ارتباطات و مطالعات فرهنگی هم به بیان نقطه نظرات خود پرداخته و در نهایت هادی خانیکی، رئیس انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات ابراز امیدواری کرد که در آینده‌ای نزدیک تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و این انجمن امضا شود.
فراهنگ**1880 ** 1823 دریافت: پروین اروجی** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

جشنواره داستان نویسی بلوطیکا ایذه برگزار شد

حسین محمدی جمعه در ‌گفت و ‌گو با خبرنگار ایرنا …

پاسخ دهید