خانه / آموزشی / نگاه مشترک روزنامه های اصفهان به شهرسازی و گردشگری

نگاه مشترک روزنامه های اصفهان به شهرسازی و گردشگریروزنامه ‘اصفهان زیبا’ در مطلبی با عنوان’ شهرسازی و تاب آوری در دستور کار مدیریت شهری’ به نقل از قدرت الله نوروزی شهردار اصفهان نوشت: رشته شهرسازی و دانشجویان آن باید جایگاه واقعی خود را پیدا کرده و از دسترنج آن برای شهروندسازی استفاده شود، ۶۰ سال پیش در چنین روزی یکی از استادان آرژانتینی این روز را به نام شهرسازی نام نهاد و از آن روز در شهرهای مختلف جهان آن را گرامی می دارند، در ایران نیز اگرچه دیر اما سال هاست که متخصصان و علاقه مندان به شهرسازی گرد هم جمع می شوند و دغدغه ها و طرح های خود را برای رسیدن به شهری بهتر مطرح می کنند. شهردار اصفهان با بیان اینکه گرامیداشت روز شهرسازی به ارتقای زندگی شهری منجر می شود، عنوان کرد: در چنین روزی است که متخصصان به افزایش سطح ارتقا شهرسازی در همایش های محلی، ملی و بین المللی می پردازند و فرایندهای توسعه شهری را برای رسیدن به زندگی شهری بررسی می کنند.وی اضافه کرد: امروزه موضوعات مرتبط با زندگی شهری با چالش های مختلفی مواجه شده به همین دلیل می طلبد که شما به عنوان شهرسازان آینده به شهروندسازی هم بپردازید چراکه بدون توجه به شهروندسازی نمی توان در عرصه های شهرسازی نیز به توفیقی دست یافت.
نوروزی تصریح کرد: در همین راستا در حال حاضر رشته های میان رشته ای در دانشگاه های کشور به وجود آمده است چرا که اگر رشته های فنی با نگاه فرهنگی و اجتماعی همراه نباشد یک شهرساز نمی تواند نقش اصلی خود را ایفا کند.وی با تاکید براینکه امروز دیگر توسعه کمی شهر کار درستی نیست، افزود: البته بنده با توسعه مخالف نیستم؛ اما توسعه را باید در کیفیت دنبال کرد و برای رسیدن به این هدف تنها با نگاه صرف مهندسی نمی توان به آن دست یافت بلکه باید واقع بینانه به این مساله نگاه کرده و تمامی استانداردهای جهانی را در نظر گرفت.شهردار اصفهان تاکید کرد: مسائل شهرسازی به دلیل آمیختگی با مسائل اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی بسیار پیچیده شده است از سوی دیگر نیز امروزه با تعادلی که در عصر صفوی در اصفهان وجود داشت روبه رو نیستیم تا در وحدت میدان نقش جهان، کثرت بازار و دولت را ببینیم. وی اضافه کرد: امروز معادلات شهری به هم خورده و کار را برای شهرسازان سخت کرده است این در حالی است که در گذشته ورودی بازار، چهارباغ و میدان نقش جهان و مسجد در توازن تمام ساخته شده بود و به راحتی می شد زندگی روزمره و عبادت و حکومت را در کنار هم پیگیری کرد.
شهردار اصفهان برنامه خود برای مدیریت شهر را هفت محور دانست و گفت: شهرسازی و تاب آوری نیز یکی از محورهای این برنامه است و امیدواریم رشته شهرسازی منشأ تحولی در شهر باشد البته این رشته چندان قدیمی نیست؛ اما به سرعت رشد کرده و در آینده می تواند خدمتگزاران بسیاری را به مدیریت شهری تقدیم کند. لازم به ذکر است در این جلسه دکتر کیانی رئیس دانشگاه هنر اصفهان و جمعی از مدیران و دانشجویان این دانشگاه حضور داشتند. رئیس دانشگاه هنر اصفهان در ابتدای این جلسه، حضور شهردار اصفهان را در دانشکده معماری دانشگاه هنر خیر مقدم گفت و بر آمادگی این دانشگاه برای همکاری با مدیریت شهری تاکید کرد.
روزنامه ‘اصفهان امروز’ نیز در مطلبی با عنوان ‘شهروندسازی در اصفهان’ به نقل از شهردار اصفهان در شماره روز شنبه نوشت: ۴هزار هکتار بافت فرسوده در شهر وجود دارد که ۲هزار و ۳۰۰ هکتار آن مصوب شده، ۱۰ درصد بافت فرسوده کل کشور در اصفهان وجود دارد که ۳۰ درصد شهر را شامل می شود که ۲۰ درصد شهروندان در آن زندگی می کنند به همین دلیل شما به عنوان یک شهرساز باید به گونه ای عمل کنید که امنیت مردم در بازآفرینی این مناطق تأمین شود.
وی در ادامه به سفر خود به مناطق زلزله زده غرب کشور اشاره کرد و ادامه داد: در این سفر برای من مشخص شد که مهندسان شهرساز چه رسالت عظیمی بر دوش دارند چراکه اگر متولیان و شهرسازان این مناطق دردمندانه عمل می کردند و برای حفظ جان انسان ها به درستی عمل می کردند شاید اینقدر انسان در این واقعه تلف نمی شدند به طوری که اگر کسی ذره ای وجدان داشته باشد و به خاطر این اتفاق فریاد زده و گریه کند نمی توان او را سرزنش کرد.
نوروزی بیان کرد: در زمان زلزله بم نیز به آن شهر سفر کردم در حالی که آن زلزله شدت کمتری داشت اما شدت خرابی ها و تلفات در آن زلزله بسیار بیشتر از زلزله کرمانشاه بود البته آثاری از زلزله کرمانشاه نیز در شهرهای دیگر همچون اصفهان نیز احساس شد.
روزنامه ‘نسل فردا’ نیز در مطلبی مرتبط با گردشگری با عنوان ‘سمندها سفیران گردشگری اصفهان’ نوشت: اولین دوره آموزشی توانمندسازی مهارت‌های رانندگان تاکسی در حوزه خدمات گردشگری آغاز شد، صبح دیروز اولین دوره آموزشی توانمندسازی مهارت‌های رانندگان تاکسی در حوزه خدمات گردشگری در اتاق بازرگانی صنایع معادن و بازرگانی اصفهان برگزار شد. این دوره به‌همت کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، اداره کل میراث فرهنگی و سازمان تاکسی‌رانی شهرداری اصفهان برگزار شد و قرار است طی آن در سه جلسه مباحثی از جمله آداب معاشرت، آشنایی با مکان‌های گردشگری و زبان‌های خارجه به رانندگان آموزش داده شود تا ارتباط رانندگان به‌عنوان نخستین افرادی که با گردشگران روبه‌رو می‌شوند، بهبود یابد.
فریدون اللهیاری، مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان اصفهان در این جلسه اظهار کرد: گردشگری، امروزه در اقتصاد جهانی از جایگاه مهمی برخوردار است و از سال 1950 میلادی تا به امروز این صنعت تحولات چشمگیری داشته، تا سال‌های گذشته تنها پانزده کشور در این حوزه فعال بودند؛ اما امروزه این صنعت به اکثر کشورها تسری داشته است. ایران نیز جزو پانزده کشور اول گردشگری است؛ زیرا ظرفیت‌های متعددی دارد.
مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به چشم‌انداز اصفهان در حوزه گردشگری افزود: چشم انداز ما ورود یک میلیون گردشگر در اصفهان است.
اللهیاری با اشاره به خدمات حمل و نقلی که در شهر ارائه می‌شود، گفت: این خدمات مربوط به دو میلیون جمعیت اصفهان است؛ از این رو باید شهرهای گردشگری با استاندارهای متناسبی نیازهای گردشگران را نیز رفع کند، اصفهان نقش مهمی در گردشگری دارد؛ اما امروزه خواهان افزایش سهم گردشگری در اقتصاد هستیم. نکته مهم این است که عوامل مهم در گردشگری ارتقا یابند.
وی بیان کرد: برخورد مردم یک شهر برای گردشگران معرف شخصیت یک شهروند است. درباره توریسم خارجی این برخوردها نشانه فرهنگ یک کشور است؛ برای همین باید اول فرهنگ و اعتبار کشورمان را ارتقا دهیم و بعد از آن به فکر اقتصاد گردشگری باشیم. هر نوع خاطره و برخورد خوب به نوعی سرمایه‌گذاری است؛ نباید تصور کرد کارهای ما مؤثر نیست.
مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به فعالیت‌های قشر زحمتکش تاکسیران بیان کرد: ما قرار است در حیطه تازه‌ای نقش‌آفرینی کنیم؛ برای همین باید با هم‌فکری خدمات بهتری ارائه دهیم. به عنوان مثال یادگیری یک زبان، اولین قدم برای این موضوع است.
محمدرضا رجالی، دبیر کمیسیون گردشگری و برند شهری اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه اظهار کرد: اتاق بازرگانی اصفهان بر این شد با الگوگیری از اتاق‌های بازرگانی جهان، بهترین اقدامات را به منظور توسعه گردشگری انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه حمل و نقل عمومی در میزان جذب توریست و گردشگر داخلی تأثیر به‌سزایی دارد، بیان کرد: به این دلیل که اولین برخورد گردشگران با رانندگان است، صنعت گردشگری، منافع ابتدایی خود را به افراد متوسط و پایین جامعه می‌رساند و کشورها به این نتیجه رسیدند که با توسعه صنعت توریسم می‌توان ارزش افزوده خوبی ایجاد کرد.
دبیر کمیسیون گردشگری و برند شهری اتاق بازرگانی ادامه داد: در کشورهای مختلف دنیا نگاه مهمی به تاکسیرانی شده و آموزش‌های فرهنگی مهمی برای آن‌ها ارائه می‌شود. رجالی، دیدگاه‌های رانندگان تاکسی را مهم خواند و تصریح کرد: حتی صحبت‌ها و نگاه‌های رانندگان تاکسی می‌تواند به دیدگاه افراد جامعه جهت دهد؛ از این رو ارتقا فرهنگ این افراد منجر به ارتقا فرهنگ جامعه نیز می‌شود. وی بیان کرد: رانندگان تاکسی با رفتار خود می‌توانند حس و حال بهتری را به دیگران منتقل کنند.
رجالی با اشاره به اینکه باید حس خوبی به افراد جامعه تزریق شود افزود: امروزه بهترین چیزی که می‌تواند به ما حس خوب دهد، یاد حضرت بقیه الله (عج) است. ایشان می‌توانند حال همه گذشتگان و آیندگان را درست کنند. دبیر کمیسیون گردشگری و برند شهری اتاق بازرگانی در پایان تصریح کرد: رانندگان، سفرای کشورها هستند و نقش مهمی در انتقال فرهنگ شهری ما می‌توانند داشته باشند.
حسین جعفری، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری اصفهان نیز در حاشیه این مراسم و در گفت‌وگو با خبرنگار «نسل‌فردا» بیان کرد: با توجه به تغییرهایی در الگوهای توسعه توریسم، بر آن شدیم با تغییرهایی مانند نوسازی ناوگان تاکسیرانی فرودگاه و ارتقای سواد گردشگری رانندگان در هنگام مواجه با گردشگران، صنعت پاک گردشگری را در شهر توسعه دهیم.
وی افزود: در حوزه حمل و نقل گردشگری نیاز به زیرساخت‌هایی داریم و باید وسایل نقلیه ما ارتقا یابد. مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری اصفهان ادامه داد: این مهم در فرودگاه اصفهان محقق شد و سرمایه‌گذاری‌های مناسبی از سوی خود رانندگان برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی شده است. مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری اصفهان با اشاره به همکاری تاکسیرانی با اتاق بازرگانی بیان کرد: با توجه به لزوم توجه به حوزه حمل و نقل گردشگری، بر آن شدیم با عقد قرارداری سه جانبه میان اتاق بازرگانی، اداره میراث فرهنگی و تاکسیرانی اقدامات مناسبی را به منظور توسعه گردشگری انجام دهیم.
روزنامه ‘کیمیای وطن’ نیز در مطلبی مرتبط با مقوله گردشگری به نقل از شهردار اردشیر محمدی باغ بهادران نوشت: با توجه به وظایف سنگینی که شهرداریها بر عهده گرفته اند، چنانچه به سمت مدیریت مدرن و علمی نرویم، با خسارات سنگینی مواجه خواهیم شد.
وی از کسب رتبه سوم شهر باغبهادران درجذب گردشگر استان اصفهان خبر داد و تصریح کرد: باغبهادران با جمعیتی بیش از 10 هزار نفر به جمعیتی بیش از 50 تا 60هزار نفر در طول یک هفته خدمات می دهد و ضروری است برای بهبود و ارتقای خدمات به گردشگران، سایر نهادهای خدمت رسان هم وارد گود شوند، با توجه به شرایط جغرافیایی خاص بخش باغبهادران به دنبال شکلگیری گردشگری سلامت و ایجاد یک دهکده بزرگ سلامت در منطقه هستیم.
گ / 6020 / خبرنگار: علیرضا حکیمیان – انتشار دهنده : عمادیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

نماینده مجلس: دلیل مشکلات جامعه غفلت از آموزش و پرورش است

به گزارش ایرنا محمدرضا امیرحسنخانی روز دوشنبه در آیین کلنگ …

پاسخ دهید