خانه / آموزشی / آئین هفته فرهنگی اردستان برگزار می شود

آئین هفته فرهنگی اردستان برگزار می شودبه گزارش ایرنا، فضل اله بصیرت شامگاه چهارشنبه در جلسه کمیته فرهنگی شهرستان اردستان گفت: هفته فرهنگی اردستان با اجرای برنامه های گوناگونی مانند برگزاری نمایشگاه توانمندی های شهرستان و ارائه محصولات فرهنگی، صنایع دستی، عکس، محصولات غذایی و غذاهای محلی، قدردانی از چهره های پیسکسوت فرهنگی و خادمان مکتوب منطقه و آئین سالگرد شهادت آیت الله مدرس از هفتم آذر ماه آغاز می شود.
وی با تاکید بر برجسته کردن چهره های ملی و فرهنگی اردستان در جهت شناساندن بهتر ظرفیت های این شهرستان به سایر نقاط کشور افزود: اردستان بر خودار از شخصیت های علمی، فرهنگی، سیاسی، مذهبی و اجتماعی مشهور و اثرگذار در داخل و خارج کشور است که نشان از فرهنگ پربار شهرستان دارد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اردستان همچنین بیان کرد: یکی از وظیفه های نهادهای فرهنگی و مردم انتقال گویش ها، آداب و آئین های پیشین به نسل جدید است زیرا هویت و شناسنامه هر منطقه بر پایه گویش و آئین مردمی تعریف می شود و زمینه های پاسداری از آن باید فراهم شود.
او اضافه کرد: ارائه آداب و آئین های منطقه و استفاده از کتاب ها، سروده ها و ضرب المثل ها به زبان محلی می تواند زمینه ماندگاری ظرفیت های فرهنگی شهرستان را فراهم کند.
زبان مردم اردستان گویشی از شاخه زبان‌های مرکزی ایران است؛ ریشه آن فارسی میانه یعنی زبان رایج در دوره اشکانیان می باشد که بسیار شبیه به زبان متون اوستا، کتاب مقدس زرتشتیان است.
برخی تاریخ نگاران اردستان را زادگاه کاوه آهنگر دانستند و مردم منطقه حفر قناتی را به ارونشاه نخستین پادشاه پیشدادی نیز نسبت می دهند اما اردستان، به شهادت منابع تاریخی در دوران اشکانی پایتخت اردوان چهارم بود؛ اردشیر اول، بنیانگذار پادشاهی ساسانی آتشکده‌ای در آن بنا کرد و در دوران صفویه و قاجار از شهرهای آباد و مهم کشور به شمار می‌آمد.
78 محوطه باستانی در اردستان شناسایی و 67 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور و یک اثر نیز در فهرست جهانی تا کنون به ثبت رسیده است؛ این شهرستان با نزدیک به 43 هزار نفر جمعیت در 118 کیلومتری شمال شرق اصفهان واقع می باشد.
خبرنگار: رحمت الله عامری نیا ** انتشاردهنده: محمد ملا حمزه زاده
7431/8123انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

نماینده مجلس: دلیل مشکلات جامعه غفلت از آموزش و پرورش است

به گزارش ایرنا محمدرضا امیرحسنخانی روز دوشنبه در آیین کلنگ …

پاسخ دهید