خانه / دسته‌بندی نشده / اجرای طرح ‘ آمارگیری از فعالیت‌ها و رفتارهای فرهنگی’ در آذربایجان شرقی

اجرای طرح ‘ آمارگیری از فعالیت‌ها و رفتارهای فرهنگی’ در آذربایجان شرقیداریوش شمس روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد: این طرح در قالب 267 خوشه شهری و روستایی توسط 27 نفر کارشناس، آمارگیر و بازبین اجرا خواهد شد.
وی با بیان اینکه مرکز آمار ایران به عنوان متولی اصلی تامین آمارهای مورد نیاز برنامه‌ریزان، طرح‌های آماری ویژه‌ای را انجام می‌دهد، گفت: این طرح نخستین بار در سال 1387 تحت عنوان ‘بررسی و سنجش شاخص‌های فرهنگ عمومی’ توسط شورای فرهنگ عمومی در کشور اجرا شد.
وی خاطرنشان کرد: پیش از این آمارگیری، دو طرح ‘ارزش ها و نگرش‌های خانوار’ و ‘مصرف کالاها و فعالیت‌های فرهنگی’ با تفاوت‌‌هایی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ترتیب در سال‌های 1381 و 1383 اجرا و نتایج آن نیز منتشر شد.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: به ‌منظور ترسیم تصویری جامع از وضعیت فعالیت‌های فرهنگی کشور ، «طرح آمارگیری از فعالیت‌های فرهنگی خانوار » برای اولین بار توسط مرکز آمار ایران در سال 1393 و پس از آن در سال 1394 تحت عنوان «طرح آمارگیری از فعالیت‌ها و رفتارهای فرهنگی خانوار- 1394 » اجرا شد.
وی گفت: با توجه به اینکه استمرار این طرح، شناخت شاخص‌ها و روند تغییرات فرهنگی در گذر زمان را میسر خواهد ساخت، در سال 1396 نیز اجرا می‌شود.
شمس ادامه داد: آمارگیری مزبور یک طرح نمونه‌گیری است و با انتخاب تعدادی نمونه از خانوارهای معمولی ساکن در نقاط شهری و روستایی کشور اجرا می‌شود و به بررسی الگوی فعالیت‌ها و رفتارهای فرهنگی افراد 15 ساله و بیشتر اعضای جامعه می‌پردازد.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی یادآوری کرد: در این طرح، اطلاعات تفصیلی درباره فعالیت‌ها و رفتارها و ویژگی‌های اجتماعی اعضای 15 ساله و بیشتر خانوارهای معمولی ساکن نقاط شهری و روستایی کشور، جمع آوری خواهد شد.
وی اظهارکرد: برخی از کاربران مهم نتایج این طرح، شورای فرهنگ عمومی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت بهداشت و درمان، شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت ورزش و جوانان، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی و نهاد کتابخانه های عمومی هستند.
خبرنگار: پرویز انصاری**انتشار: عزیزی راد
3071/518انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

آموزش و پرورش استان اصفهان 750 میلیارد تومان کسری بودجه دارد

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، ‘ محسن مهرعلیزاده ‘ در جلسه …

پاسخ دهید