خانه / دسته‌بندی نشده / طرح بازسازی دیوار پیرامون خانه تاریخی اسدی قزوین به اتمام رسید

طرح بازسازی دیوار پیرامون خانه تاریخی اسدی قزوین به اتمام رسیدبه گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی این اداره کل ، محمد علی حضرتی در بازدید از پروژه های در حال مرمت این استان افزود: طرح مرمت و ساماندهی دیوار پیرامون خانه تاریخی اسدی که به دنبال تخریب بخش‌هایی از آن و مشکلاتی که برای عبور و مرور اهالی این محل ایجاد شده بود در دستور کار قرار گرفته بود
وی اظهار کرد: اقداماتی چون تعمیر سردر و پی‌بندی، استحکام بخشی و بازسازی بخش‌های فرو ریخته دیوار ضلع شرقی به متراژ 60 متر مربع و مرمت دیوارهای خانه‌های تاریخی خطیبی و زینعلی که در مجاورت این بنا قرار دارند مطابق با الگوهای اولیه و با هزینه ای معادل 150 میلیون ریال انجام شد.
این مسئول یاد آور شد: به منظور استحکام بخشی این بنای تاریخی و پایداری آن، اقدامات اولیه حفاظتی و مرمتی در سال 90 تحت نظارت کارشناسان میراث فرهنگی استان قزوین و با اعتبار تقریبی 200 میلیون ریال صورت گرفت ولی با توجه به آسیب‌های وارد شده به این اثر در سال‌های اخیر، عملیات مرمتی آن آغاز شد.
خانه تاریخی اسدی از بناهای تاریخی متعلق به دوره قاجار است که با شماره 3796 در تاریخ 12/6/1380 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
این بنا متعلق به یکی از تجار بزرگ شهر قزوین، به نام « حاج علی اصغر اسدی» است که ازدو حیاط مجزا با تناسبات مستطیل و نگینی تشکیل شده و 502 متر مربع عرصه و650 متر مربع اعیانی دارد.
از تزیینات بنا می توان به سردر ورودی، گچبری در نمای داخلی و گچبری رنگی دور قاب آیینه اتاق ها، اورسی های چوبی، رسمی بندی و آجرکاری های تزیینی در نما اشاره کرد.
این خانه در خیابان مولوی محله آقا معصوم قزوین قرار دارد.
7389/6012 خبرنگار: نسرین رحیمی ** انتشار دهنده: علی حیدر شاه حسینیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

آموزش و پرورش استان اصفهان 750 میلیارد تومان کسری بودجه دارد

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، ‘ محسن مهرعلیزاده ‘ در جلسه …

پاسخ دهید