خانه / دسته‌بندی نشده / صلح پایدار زیر چتر تقویت دیپلماسی رسانه‌ای ایجاد می شود

صلح پایدار زیر چتر تقویت دیپلماسی رسانه‌ای ایجاد می شودبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حسین انتظامی روز سه شنبه با بیان اینکه رسانه‌ها در ایران علاقمند به گسترش روابط با رسانه های دیگر کشورها هستند، توسعه دیپلماسی فرهنگی – رسانه ای را از سیاست‌های اصلی دولت دانست و تصریح کرد: ما به عنوان دولت از این رویه استقبال می کنیم چراکه اگر رسانه ها با همدیگر مرتبط شوند جلوه ای از دیپلماسی فرهنگی شکل می گیرد که در سایه آن روابط بین ملت ها و کشورها به نحو مطلوبی گسترش می یابد.
معاون وزیر ارشاد با اشاره به اینکه در دیپلماسی سنتی تنها بر روابط میان دولت ها تاکید شده است، افزود: در دیپلماسی رسانه ای و فرهنگی بر روابط بین ملت ها و توسعه و تدوام تعاملات بین مردم کشورها با استفاده از چهره‌های شناخته شده هر کشور مانند روزنامه نگاران، سینماگران، نویسندگان و… تاکید می شود.
انتظامی در ادامه در پاسخ به پرسش سردبیر مجله «اکیومن» به تشریح بیشتر نقش دیپلماسی رسانه ای در تحکیم روابط میان ملت ها پرداخت و با تاکید براینکه شرایط امروز جامعه جهانی به گونه ای است که ملت ها نقش آفرینی بیشتری در مناسبات متعدد میان کشورها دارند، اظهار داشت: در دیپلماسی سنتی رقابت بین منافع حاکم است در حالیکه در دیپلماسی فرهنگی ما می توانیم از طریق توسعه روابط اصحاب فرهنگ به بیان اشتراکات ملت ها پرداخته و به صلح جهانی و پایدار کمک کنیم.
انتظامی درعین حال اضافه کرد: رسانه‌ها می‌توانند بهترین پاسخ را به ادعاهای اخیر دولتمردان امریکایی بدهند؛ حضور رسانه‌های مختلف در ایران و انعکاس واقعیات امروز ایران، ثابت خواهد کرد که ادعاهای دولتمردان امریکا خالی از واقعیت است؛ 4سال قبل امریکا قصد داشت، جهان را علیه ایران متحد کند و حالا در موضوع برجام، همه علیه امریکا متحد شده‌اند.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره نگاه دولت به شبکه‌های اجتماعی در ایران، تصریح کرد: سیاست دولت استفاده از همه ظرفیت‌هایی است که در فضای مجازی وجود دارد و مورد اقبال مردم است که البته دغدغه مسئولان و روزنامه‌نگاران ما «هنجارشکنی و شیوع مطالب نادرست» در این فضاست که باید با قانونگذاری آن را رفع کنیم.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با استقبال از پیشنهاد انعقاد تفاهم نامه های رسانه ای و خواهرخواندگی میان رسانه های دو کشور از تاسیس دفاتر رسانه های خارجی در ایران حمایت کرد.
وی همچنین در ابتدای این دیدار ضمن ارائه گزارشی از روند صدور مجوز و فعالیت رسانه‎ها در ایران، به نحوه فعالیت رسانه های کشور در چارچوب قانون مطبوعات و همچنین رسیدگی به تخلفات احتمالی آنها نیز اشاره کرد.
«وضعیت خبرگزاری‌های فعال در ایران، فعالیت شبکه های اجتماعی در ایران، تعداد و چگونگی فعالیت رسانه های برخط در ایران، دعوت از روزنامه‌نگاران ایران برای برگزاری تورهای آموزشی» از جمله موارد مطرح شده توسط هیات رسانه‌ای کشور آفریقای جنوبی بود که علاوه بر طرح سوالاتی در خصوص وضعیت مطبوعات و رسانه‌ها در ایران، در این دیدار عنوان شد.
آقایان «کریستوفر ویلیام پیتر گیبونز، سردبیر مجله آکیومن، متیو پاول ساویدس، معاون هفته نامه ساندی تایمز، مجاهد سیف الدین،عکاس خبرگزاری MENA، لوک فلتهام، مسئول خبر روزنامه اینترنتی میل اند گاردین، دیر ژاک نلز، عکاس روزنامه سیتی زن و خانم سجیدا فرانسیس، دبیر روزنامه The Young Independents» اعضای هیئت رسانه ای آفریقای جنوبی در این دیدار بودند.
فراهنگ ** 1355 ** 1823 خبرنگار: علی اکبر قزوینیان ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

صنایع دستی و سوغات بیرجند در نمایشگاه نوروزی مشهد عرضه می شود

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بیرجند، علی ناصری این مطلب …

پاسخ دهید