خانه / دسته‌بندی نشده / همنشینی فارسی آموزان تاتارستانی برگزار شد

همنشینی فارسی آموزان تاتارستانی برگزار شدبه گزارش ایرنا، در نشست 40 زبان آموز که روز جمعه در مرکز ایرانشناسی این دانشگاه با شرکت یاکوف گریشین مسئول گروه شرقشناسی، آفریقا شناسی و اسلام شناسی و المیرا حبیبولینا مدیر مدرسه عالی روابط بین الملل و شرقشناسی انستیتو برگزار شد، مسائل و وضعیت آموزش زبان فارسی مورد بررسی قرار گرفت.
حبیبولینا در آغاز نشست، همکاری های جمهوری اسلامی و سرکنسولگری ایران در گسترش فارسی آموزی و فراهم کردن امکان شرکت دانشجویان تاتارستانی در دوره های دانش افزایی این زبان در ایران را ارزشمند برشمرد.
علی بمان اقبالی زارچ سرکنسول جمهوری اسلامی در قازان نیز در این نشست گفت: رییس جمهوری ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که فرهنگ و تمدن غنی ایرانیان با آثار ارزشمند و سروده های بسیار زیبا، قلوب ملت های جهان در پنج قاره را تسخیر کرده است.
سرکنسول ایران تاکید کرد: سروده های فارسی برای هر بخش زندگی از جمله رفتار انسانی، تاریخ، تمدن و همچنین ارزش والای عمر، بسیار غنی و پر ضرب المثل است که اشعار سعدی، عمر خیام و پروین اعتصامی از نمونه های فاخر آن است.
اقبالی زارچ در ادامه با توصیه به دانشجویان ایرانی برای ترسیم نقشه راه زبان آموزی، پیشرفت و کاربرد دانش آن اظهار کرد که باید تلاش کنید، پس از دانش آموختگی گنجینه ای تمام نما از شعر و ادب فارسی باشید.
وی همچنین آمادگی سرکنسولگری ایران را برای همکاری در پیشرفت برنامه های آموزش زبان فارسی، تامین منابع آموزشی، کتاب ها و برگزاری نشست هایی با محور زبان آموزی در تاتارستان اعلام کرد.
اقبالی زارچ در پایان نیز ضمن چشمگیر خواندن رشد روابط ایران با تاتارستان در فرایند گسترش همکاری های تهران و مسکو، اظهار کرد: همسو با افزایش تعاملات دانشگاهی از جمله مبادله هیات های علمی و پژوهشی، شمار دانشجویان ایرانی در مراکز آموزش عالی تاتارستان هم افزوده شده است و با 250 دانشجو در سال تحصیلی جاری، شاهد رشد پنج برابری در این بخش نسبت به سال گذشته هستیم.
همچنین پس از برگزاری نشست پاسخ به پرسش های دانشجویان، خانم مستوره احمدووا استاد زبان فارسی و مسئول مرکز ایرانشناسی انستیتو ضمن معرفی و شرح ویژگی های آثار اهدایی سرکنسولگری جمهوری اسلامی از جمله کتب و صنایع دستی فاخر ایرانی، گفت: مرکز ایرانشناسی شکل گرفته بخش کوچکی از فرهنگ ارزشمند، غنی و پربار ایرانیان در قازان و روسیه است.
تاتارستان با 68 هزار کیلومتر مربع وسعت و سه میلیون و 876 هزار نفر جمعیت در منطقه ولگای روسیه به پایتختی شهر قازان از جمهوری های توسعه یافته این کشور است.
اروپام 1516 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیاانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

محفل انس با قرآن با حضور 150 دانش آموز بسیجی و قرآنی در ارومیه برگزار شد

به گزارش خبرنگار ایرنا این دانش آموزان از افراد دارای …

پاسخ دهید